Oddziały
Jak leżeć, siedzieć, stać? Spotkania Medyczne im. Krystyny Bochenek PDF Drukuj Email

 

Porady dotyczące codziennych czynności zdominowały Spotkania Medyczne im. Krystyny Bochenek Radia Katowice i Dziennika Zachodniego z udziałem doktora Jerzego Pieniążka, neurochirurga, WSS nr 4. Goście zgromadzeni w Studiu Koncertowym Radia Katowice mogli dowiedzieć się, jaką postawę przyjmować na co dzień, w trosce o zdrowy kręgosłup.

 

Odpowiedzi na nurtujące pytania mogą wydawać się zaskakujące. Powszechnie mówi się na przykład, że lepiej spać na twardym materacu. Tymczasem to mit. Kiedy jako student medycyny tłumaczyłem mojej babci, żeby porzuciła piernaty, bo lepiej będzie jej spać na twardym, to o mało nie oberwałem od niej - opowiadał Jerzy Pieniążek. Całe życie spała w piernatach, a tu nagle przyjeżdża wnuczek mądrala i mówi jej, że niezdrowo śpi. To jest kwestia przyzwyczajenia.

Żeby kręgosłup nie bolał, trzeba zrozumieć, jak działamy, a rzeczy czy urządzenia, których używamy na co dzień mają być dostosowane do człowieka, a nie odwrotnie. Coraz więcej producentów mebli biurowych produkuje stojące stanowiska pracy, a coraz więcej firm takie stanowiska zamawia. Jerzy Pieniążek podkreślał, że jednym z najważniejszych stanowisk pracy jest... kuchnia. Powinna być, w miarę możliwości, odpowiednio zaprojektowana do naszego wzrostu. Błędem jest projektowanie kuchni zabudowanych do samej podłogi, co ogranicza możliwości ruchu nóg. Nawet tak, wydawałoby się, niewielkiego, jak włożenie stopy pod szafkę w trakcie mycia naczyń. Ponadto blaty powinny mieć wysokość dostosowaną do wzrostu, należy również unikać schylania się po rzeczy do szafek. Optymalne w kuchni są wysuwane szuflady, z których można wyjąc coś najpierw kucając.

Kolejnym mitem, z którym warto się rozprawić jest sport, o którym mówi się, że jest najlepszy dla kręgosłupa. Owszem - przyznaje Jerzy Pieniążek. Niemniej plagą są teraz ludzie po 35. roku życia, którzy nagle zapisują się na fitness. To właśnie oni często przywożeni są do szpitali z różnymi urazami. Jak podkreślał neurochirurg, musimy też pogodzić się z tym, że starzejąc się, nasze ciało nie jest już takie sprawne, jak kiedyś. Radzę pacjentom, by zaczęli od pływania - mówi. To najlepsza rehabilitacja, bo nie ma przeciążenia kręgosłupa. Od tego należy przyzwyczajać się do ruchu. Instruktorzy natomiast powinni prowadzić zajęcia z uwzględnieniem możliwości swoich klientów.

Bywa, że pacjenci na siłę próbują zmieniać swoje przyzwyczajenia. Na przykład, zaczynają prasować na siedząco, podczas gdy całe życie robili to w pozycji stojącej. Nie szalejmy, jeśli chodzi o ergonomię - apeluje dr Jerzy Pieniążek. Nie róbmy niczego na siłę. Jeśli dana czynność nie przynosi nam dolegliwości, a wykonujemy ją tak, jak przyzwyczailiśmy się, nie zmieniajmy tego.

Film z udziałem dra Jerzego Pieniążka podczas Medycznych Spotkań im. Krystyny Bochenek można zobaczyć na kanale You Tube Radia Katowice (poniżej). Przypomnijmy, że film ze spotkań w czerwcu 2017 roku cieszył się gigantyczną liczbą odsłon. Obejrzało go prawie 156 tys. osób.

 

 

 Zobacz film z Medycznych Spotkań: