Oddziały
SOR(RY). Tu ratuje się życie! PDF Drukuj Email

 

Ruszyła kampania Śląskiej Izby Lekarskiej „SOR(RY). Tu ratuje się życie!”, która ma edukować pacjentów, by nie zgłaszali się do Izb Przyjęć i Szpitalnych Oddziałów Ratunkowych z przysłowiowym katarem albo, by ominąć kolejkę do lekarza specjalisty. Przypominamy, że na ten problem zwracaliśmy uwagę niejednokrotnie, apelując do pacjentów – „Izba Przyjęć to nie poradnia. Tu ratuje się życie!”.

 

 

 

Dla przykładu, tylko w ubiegłym miesiącu (marzec 2019) Izba Przyjęć WSS nr 4 przyjęła 2503 osoby, z czego 1874 zostały odesłane do lekarza Podstawowej Opieki Zdrowotnej. Jeszcze lepiej obrazuje problem skala półroczna. Od stycznia do końca czerwca 2018r. do Izby Przyjęć zgłosiło się (lub zostało przywiezionych przez ratowników medycznych) 14 722 pacjentów. Ponad 75% z nich (11 168) w ogóle nie powinno się tu znaleźć! Ich dolegliwościami powinien zając się lekarz pierwszego kontaktu.

Kampania informacyjna Śląskiej Izby Lekarskiej ma również uwrażliwić na ten problem lekarzy Podstawowej Opieki Zdrowotnej. W dużej części ich skierowania pacjentów do szpitala są nieuzasadnione.

W konferencji prasowej inaugurującej kampanię wziął udział także dr Sebastian Kwiatek, internista dyżurujący w Izbie Przyjęć naszego szpitala (na zdjęciu poniżej, fot.ŚIL).

 

(Czytaj: "Izba przyjęć to nie poradnia. Tu ratuje się życie!", "Kot podrapał, trzeba do szpitala")