Oddziały
O innowacjach na Kongresie Wyzwań Zdrowotnych PDF Drukuj Email

Innowacjom w wyrobach medycznych poświęcony był panel dyskusyjny z udziałem doktora Jerzego Pieniążka, dyrektora bytomskiej „Czwórki”, podczas III Kongresu Wyzwań Zdrowotnych w Katowicach. Do panelu zostali zaproszeni także pacjenci, u których zastosowano nowoczesne metody leczenia. Wśród nich był Jan Chmiel – u którego zoperowano kręgozmyk z użyciem implantu Slider.

 

Przypomnijmy, Slider to implant wymyślony przez dr Lechosława Ciupika, polskiego naukowca z Zielonej Góry. Wynalazek został dopracowany m.in. przez neurochirurgów z Bytomia, pod przewodnictwem dr Jerzego Pieniążka. Jest rejestrowany i chroniony w kilkunastu krajach, m.in. w Stanach Zjednoczonych, Izraelu, Turcji, Rosji, Kanadzie, a nawet w Chinach.

Jednym z pacjentów zoperowanych w bytomskim szpitalu tą metodą był właśnie Jan Chmiel. Żyłem z bólem kilkanaście lat – opowiadał pacjent. Nasilał się przy każdym kroku, nie mogłem chodzić, musiałem często odpoczywać. Do operacji namówiła mnie córka. Ból minął, chodzę bez problemów.

(Więcej zdjęć zobaczysz tutaj)

Zanim jednak Slider wszedł na sale operacyjne świata, kręgozmyk leczono innymi sposobami. Dłużej trwały operacje, jak i powrót pacjentów do zdrowia. Wszystkie techniki, które stosowaliśmy przez lata lecząc kręgozmyk, nie zadowalały nas – mówił dr Jerzy Pieniążek. Dlatego poprosiliśmy o pomoc dra Lechosława Ciupika z Zielonej Góry, by pomyślał nad nową technologią. Któregoś dnia pokazał nam coś, co rewolucyjnie zmienia myślenie o leczeniu kręgozmyku. Dr Pieniążek podkreślał, że prace nad innowacjami w medycynie trwają wiele lat. Niemniej pomysł, upór, wytrwałość i doskonała kadra badawcza skutkują produktami, które cieszą się uznaniem poza granicami naszego kraju, tak jak na przykład implant In-Swing, na który patent kupili Amerykanie.

Nie ulega wątpliwości, ze innowacje w medycynie są konieczne, bo, jak podkreślał obecny podczas debaty minister zdrowia Łukasz Szumowski, nowoczesne technologie służą przede wszystkim temu, by pomóc pacjentom wrócić do normalnego życia – społecznego, osobistego, socjalnego. Przywracają pacjenta do jego środowiska, własnego poczucia godności. Minister zaznaczył jednak, że z ekonomicznego punktu widzenia, nie można zastosować wszystkich najnowocześniejszych technologii wszystkim pacjentom. Dlatego rolą lekarzy jest, by określić, któremu pacjentowi jaka technologia najbardziej pomoże – mówił Łukasz Szumowski. Tę wiedzę posiadają lekarze, badacze, naukowcy. Potrzebuję tych danych. Dzięki nim będzie można przyśpieszyć proces wprowadzania nowych technologii dla pacjenta.