Oddziały
Świąteczne dzieła pacjentów bytomskiej „czwórki” w Katowicach PDF Drukuj Email

Wiklinowe koszyki, pisanki czy kartki świąteczne – to efekt terapii zajęciowej pacjentów Psychiatrycznego Oddziału Dziennego Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego nr 4 w Bytomiu. Będą prezentować je 18 marca podczas świątecznego kiermaszu rękodzieła osób niepełnosprawnych organizowanego przez Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego.

 

Dzieła, które powstają podczas zajęć terapeutycznych urzekają. Kilka razy w roku w trakcie okolicznościowych kiermaszów kupują je pracownicy szpitala, pacjenci i osoby, które przychodzą w odwiedziny do bliskich.

Prace, które wykonujemy na terapii zajęciowej to nie tylko okolicznościowe kartki i świąteczne gadżety. Techniką decoupage ozdabiamy pudełka, butelki, ramki na zdjęcia. To doskonały pomysł, na przykład, na nietypowy upominek dla bliskiej osoby – przekonuje Justyna Gajek, terapeutka zajęciowa. Od sześciu lat aktywizuje w ten sposób pacjentów. Dwa lata temu razem z dr Elżbietą Przewoźnik-Koralewską wpadły na pomysł, by pokazać efekt prac innym, a nawet zachęcić do ich kupienia. Udaje się. Kiermasze organizowane są kilka razy w roku, a dochód z nich przeznaczany jest na zakup materiałów na kolejne zajęcia.

Terapia zajęciowa to forma rehabilitacji. Podczas zajęć pacjenci wykonują różnego rodzaju prace ręczne, które poprawiają ich ogólną sprawność fizyczną i psychiczną. Chorzy zwracają większą uwagę na sprawy niezwiązane ze stanem ich zdrowia, aktywizują się. Zajęcia niejednokrotnie zwiększają poczucie własnej wartości pacjentów, poszerzają krąg ich zainteresowań.

Psychiatryczny Oddział Dzienny WSS nr 4 bytomskiej „czwórki” będzie jedną z 53 jednostek, które zaprezentują się podczas kiermaszu w Urzędzie Marszałkowskim. Swoje prace będą wystawiać tam: uczestnicy warsztatów terapii zajęciowej, uczniowie szkół specjalnych, mieszkańcy domów pomocy społecznej i środowiskowych domów samopomocy, członkowie stowarzyszeń, fundacji, spółdzielni socjalnych oraz pacjenci szpitali, dla których organem założycielskim jest Samorząd Województwa Śląskiego.

Kiermasz potrwa od 10.00 do14.00 w westybulu Gmachu Sejmu Śląskiego w Katowicach.