Dni Walki z Gruźlicą i Chorobami Płuc PDF Drukuj Email

Co roku w dniach 1 - 10 grudnia obchodzone są Dni Walki z Gruźlicą i Chorobami Płuc. Przy tej okazji uświadamiamy sobie skalę problemu, wagę profilaktyki i wiedzy na temat chorób płuc. To właśnie one stanowią główną przyczynę zachorowań i zgonów w Europie i na całym świecie. W dodatku naukowcy przewidują dalszy przyrost liczby zgonów z powodu chorób płuc do 2020 r. Dotyczyć to będzie głównie przewlekłej obturacyjnej choroby płuc, raka płuc i gruźlicy. Obecnie plasują się one na drugim miejscu, po chorobach układu krążenia, pod względem umieralności, zapadalności, rozpowszechnienia i kosztów leczenia.

Obecnie w Polsce najwięcej zachorowań rejestruje się w województwach: lubelskim, łódzkim, mazowieckim, świętokrzyskim i śląskim. Na wsi ludzie chorują częściej niż w miastach, a mężczyźni dwa razy częściej niż kobiety. Częściej także zarażają się dzieci między 10 a 15 rokiem życia, osoby w podeszłym wieku, niedożywione i spożywające mało zróżnicowane posiłki, diabetycy, wrzodowcy, palacze, osoby bezdomne oraz nadużywające alkoholu i uzależnione od narkotyków. Do rozwoju gruźlicy dochodzi, gdy organizm jest słaby i nie ma biologicznych sił by się bronić. Dlatego dbajmy o swoje zdrowie, pamiętajmy o konieczności systematycznej kontroli płuc. Wcześnie wykryta gruźlica i inne choroby płuc mogą być skutecznie leczone.

J.K