Katedra i Oddział Kliniczny Chirurgii Naczyniowej i Ogólnej Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach Drukuj Email

Kierownik Kliniki: Prof. dr hab. n. med. Marek Motyka

Ordynatorzy Oddziałów:
  • Dr n.med. Ryszard Walas
  • Lek. med. Mieczysław Grodowski – Kierownik Pracowni Zabiegów Wewnątrznaczyniowych
  • Dr n. med. Janusz Kuśmierz
  • Lek.med. Janusz Maczuch (POP)
Asystenci:
  • Dr n. med. Jacek Grzegorczyk
  • Lek. med. Małgorzata Dorre-Ferdyn
  • Lek. med. Wojciech Pachelski
  • Dr n.med. Marcin Plech
  • Lek.med. Krzysztof Pietraszek
  • Lek. med. Rafał Boczej
  • Lek med. Rajmund Ratman
  • Lek.med. Sławomir Wojczyk
  • Lek.med. Tomasz Ruciński

Pielęgniarka Oddziałowa: Agnieszka Kin
Pielęgniarka Oddziałowa Bloku Operacyjnego: Maria Ślązok

Sekretarki:

• Irena Taras
  • Krystyna Góra
  • Joanna Zarzycka

tel. 32 2810271 wew. 200 lub 32 396 42 00

Katedra i Oddział Kliniczny Chirurgii Naczyniowej i Ogólnej ŚAM jest ośrodkiem o najwyższej referencyjności, w którym przeprowadza się pełen zakres operacji rekonstrukcyjnych naczyń krwionośnych. Klinika dysponuje 40 łóżkami w tym 3 stanowisk z pełnym monitoringiem czynności życiowych w Oddziale Intensywnej Opieki Pooperacyjnej. Rocznie w Klinice przebywa około 1300 pacjentów i przeprowadza się ok. 1200 zabiegów rekonstrukcji naczyń krwionośnych metodą otwartą i 250 zabiegów przezskórnej plastyki i stentowania tętnic domózgowych, obwodowych i trzewnych oraz operacje stentgraftów aorty.

• Operacje tętnic domózgowych ( tętnice szyjne i kręgowe). Klinika jest wiodącym w Polsce Ośrodkiem leczenia i prewencji udaru niedokrwiennego mózgu wykonuje operacje udrożnienia tętnic szyjnych zarówno metodą otwartą jak i endowaskularną.
  • Operacje gałęzi łuku aorty (pień ramienno-głowowy i tętnice podobojczykowe)
  • Operacje aorty zstępującej (tętniaki rozwarstwiające aorty, tętniaki piersiowo-brzuszne)
  • Operacje tętniaków aorty brzusznej
  • Operacje z powodu zespołu Leriche`a
  • Operacje zwężeń i niedrożności tętnic trzewnych i nerkowych
  • Operacje niedrożności tętnic biodrowych i tętnic kończyn dolnych

W leczeniu operacyjnym stosujemy metody chirurgii otwartej jak i wideochirurgii (torakovideochirurgia), chirurgii laparoskopowej, videokruroskopii.
Wykonujemy pełen zakres operacji układu żylnego (nadciśnienie wrotne, chirurgia żyły próżnej i żył biodrowych i żył obwodowych).
Przeprowadzamy operacje wytworzenia przetok tętniczo-żylnych do celów hemodializ u chorych ze schyłkową niewydolnością nerek. Klinika pełni codzienny, całodobowy ,stały, ostry dyżur naczyniowy dla regionu śląskiego zamieszkałego przez ok. 2 milionów mieszkańców w zakresie chirurgii naczyniowej - operacje pękniętych tętniaków aorty brzusznej, ostrego niedokrwienia kończyn dolnych i górnych oraz innych narządów, urazów pęczków naczyniowo-nerwowych i urazów wielonarządowych. Blok operacyjny Kliniki posiada 3 sale operacyjne, korzysta też z sali operacyjnej na Centralnym Bloku Operacyjnym wyposażonym w ramię `C` umożliwiające wykonywanie angiografii śródoperacyjnej oraz zabiegów hybrydowych, które łączą techniki otwartej chirurgii z chirurgią endowaskularną.

W Klinice funkcjonuje również Pracownia Naczyniowa , w której wykonuje się operacje techniką endowaskularną- plastyki tętnic i żył (tętnice szyjne, podobojczykowe, trzewne, nerkowe, biodrowe , udowe) z implantacją lub bez implantacji stentów. Implantujemy również filtry do żyły próżnej dolnej.
W Pracowni przeprowadza się również śródnaczyniowe operacje tętniaków aorty brzusznej i piersiowej- implantacja stentgraftów.

Klinika posiada własne pracownie diagnostyczne:
  • pracownia mikrokrążenia z możliwością wykonania kapilaroskopii, kapilaroskopii laserowej, pletyzmografii dopplerowskiej,
  • pracownia hemodynamiki krążenia obwodowego,
  • pracownia USG color Doppler z możliwością obrazowania przepływu,
  • pracownia endoskopii górnego i dolnego odcinka przewodu pokarmowego.

W Klinice prowadzone są wieloośrodkowe badania naukowe.

Prowadzone są zajęcia dydaktyczne dla studentów Wydziału Lekarskiego z Oddziałem Lekarsko - Dentystycznym w Zabrzu Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach.

Przeprowadzamy także szkolenia i kursy podyplomowe oraz specjalistyczne.

Klinika posiada akredytacje do szkoleń specjalizacyjnych z zakresu chirurgii naczyniowej, angiologii i chirurgii ogólnej.

Sala Pooperacyjna